Rowy (po kaszubsku: Rowë) – dawniej osada rybacka, a dziś miejscowość turystyczna położona w północnej Polsce na Wybrzeżu Słowińskim, między Łebą a Ustką. Według danych z 2007 r. we wsi mieszkało 397 mieszkańców. Nad morzem wyznaczone zostały dwa letnie kąpieliska – kąpielisko Rowy Zachód ma łączną długość linii brzegowej 400 metrów i 4 zejścia na plażę, natomiast kąpielisko Rowy Wschód ma łączną długość linii brzegowej 200 m i 1 zejście na plażę. Na zachód od Rowów występuje wybrzeże klifowe, a na wschód ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Zachodnia część miejscowości została objęta obszarem chronionego krajobrazu „Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki”.

Tereny, na których leżą Rowy wchodziły w skład Polski od czasów Mieszka I aż do XIII wieku. Pierwsze wzmianki o Rowach pochodzą z 1282 roku, a znaleziska archeologiczne dowodzą, że wieś była zamieszkana już w okresie prehistorycznym. W XIV wieku wybudowano w Rowach pierwszy kościół, wieś zamieszkiwała wyłącznie ludność słowińska, w 1799 roku ostatni raz wygłoszono kazanie w języku słowińskim. Nazwę „Rowy” urzędowo ustalono w 1947 roku. Od 10 do 24 września 2000 r. w Rowach odbyły się mistrzostwa świata seniorów w szachach.

atrakcje w rowach i okolicach

Rowokół, święta góra Słowian

Rowokół to wzgórze znajdujące się nieopodal Jeziora Gardno, ok. 23 kilometrów od Rowów. Jest to najwyższe wzniesienie na Wybrzeżu Słowińskim. Wysokość wzniesienia wynosi 115 m n.p.m. Według językoznawców nazwa pochodzi z języka germańskiego (skandynawskiego) i oznacza:  (reve + kol) okrągły szczyt. Inna teoria mówi o bogini Reve i o „kol” oznaczającym coś świętego/poświęconego. Rowokół był dawniej pogańskim ośrodkiem kultu Słowian. Na południowo-wschodnim zboczu Rowokołu odkryto pozostałości kolistych wałów z IX-XI wieku z wielkim paleniskiem ofiarnym i szczątkami kości zwierzęcych.

Prehistoryczny Las na plaży

Wyjątkowa atrakcja dla wszystkich wypoczywających w Rowach oraz w okolicach Słowińskiego Parku Narodowego. Na plaży koło Czołpina morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed ponad 3000 lat. Bałtyk odsłonił pnie drzew będących pozostałością dębowo-bukowej puszczy, która została prawdopodobnie zniszczona przez potężny pożar. Las rósł prawdopodobnie kilkadziesiąt kilometrów od linii brzegowej. Wg jednej hipotezy las stopniowo niszczyło osadnictwo. Druga hipoteza mówi właśnie o pożarze, który miał strawić puszczę trzy tysiące lat temu.

Latarnia Morska Czołpino

Latarnia morska Czołpino znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego na wschód od Rowów. Do latarni można dojść pieszo, kierując się na wschód w kierunku Łeby. Trasa prowadzi wzdłuż plaży i zajmuje około trzech godzin (15 km). Do latarni dojechać można również drogą trasą Rowy – Smołdziński Las. Latarnia morska w Czołpinie jest 13 pod względem wysokości latarnią na polskim wybrzeżu. Udostępniona jest do zwiedzania. Z wieży widokowej podziwiać można piękno roztaczającego się dookoła Słowińskiego Parku Narodowego, widoczne są również ruchome wydmy w Czołpinie oraz w Rąbce, a także wzgórze Rowokół.

Szlak Zwiniętych Torów

Szlak „zwiniętych torów” poprowadzono z Ustki do Rowów, inny prowadzi z Łeby do Miastka przez Lębork. Ten pierwszy biegnie nasypami kolejowymi po bezdrożach w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego, ale ponieważ nie jest zbyt długi, można pokusić się o przejazd dalej. Specjalnie oznakowana trasa rowerowa zaczyna się w Klukach, a kończy w Łebie. Zróżnicowanie krajobrazów jest tu niebywałe: piaszczyste plaże, przybierające najróżniejsze kształty wydmy, niewysokie piaskowe wzgórza, małe wioski rybackie z parterową zabudową, podmokłe łąki i pachnące sosnowe lasy.

Jezioro Gardno

Blisko Rowów znajduje się przybrzeżne jezioro Gardno, doskonałe miejsce dla wszystkich osób lubiących aktywne spędzanie wolnego czasu. Jezioro Gardno jest doskonale znane wśród miłośników aktywności takich jak wędkarstwo czy windsurfing. Oferuje ono świetne warunki również do bardziej spokojnego wypoczynku. W pobliżu jeziora można spokojnie spacerować i cieszyć się pięknem tutejszej przyrody. Na jeziorze znajduje się również mała wysepka, która objęta jest obszarem ochrony ścisłej Wyspa Kamienna. Występują tam bardzo ciekawe okazy ptaków, między innymi kormoran czarny.

Słowiński Park Narodowy

Rowy położone są w regionie Wybrzeża Słowińskiego. Istnieje tutaj Słowiński Park Narodowy, obszar, w którym cała przyroda objęta jest szczególną ochroną. Co ciekawe, jest to jeden z zaledwie dwóch polskich parków narodowych, które położone są bezpośrednio nad morzem. Tutejsza przyroda wielokrotnie zapiera dech w piersiach. Spotkamy tu zarówno mniejsze zbiorniki wodne, lasy, jak i – przede wszystkim – wydmy, będące charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. Słowiński Park Narodowy słynie z ruchomych wydm, które tworzą niezwykle ciekawy krajobraz. Wydmy przemieszczają się w tempie nawet 10 metrów na rok. Najwyższą wydmą w okolicy jest Łączka o wysokości ok. 30 m n. p.m.

Neoromański Kościół

Kościół w Rowach wybudowano w latach 1844-49, w stylu neoromańskim. Materiałem budowlanym były ciosane głazy, pochodzące z Kamiennej Wyspy, leżącej na jeziorze Gardno. Kościół rozebrano w 1850 roku. Obecny budynek powstał w latach 1844-49. Wybudowano go w stylu neoromańskim z użyciem ciosanych głazów z Kamiennej Wyspy na Jeziorze Gardno. Obok kościoła w Rowach stoi drewniana dzwonnica.

Park Linowy "Konik Polny"

Park linowy posiada 70 atrakcji. Ma cztery trasy, każda o zróżnicowanym poziomie trudności (w tym trasa bezasekuracyjna dla najmłodszych dzieci). W sezonie letnim park jest często odwiedzany przez grupy zorganizowane, obozy, szkoły.

Więcej informacji na: http://www.parkrowy.pl/

Szlak Latarni Morskich

Na polskim wybrzeżu znajduje się siedemnaście latarń morskich. Szlak biegnący wzdłuż polskiego morza i wynoszący w sumie 616 km to idealna trasa na dłuższą wycieczkę samochodową lub rowerową. Większość latarń znajduje się nieopodal lub bezpośrednio w przepięknych morskich kurortach, przez co po drodze znajdziemy znacznie więcej dodatkowych atrakcji. Najstarsza z latarni została uruchomiona w 1822 roku, a najmłodsza w 1984, najwyższa ma 65 metrów, a najniższa 13,5 metra wysokości. Każda z nich jest warta zobaczenia z bliska.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Skansen zapoczątkował swoją działalność w 1963 roku, organizując w jednej z zagród, zbudowanej w połowie XIX wieku i zachowanej w miejscu pierwotnej lokalizacji stałą ekspozycję prezentującą kulturę Słowińców – ludności zamieszkałej niegdyś nad jeziorami Gardno i Łebsko. Słowińcy wytworzyli w swych dziejach właściwą sobie kulturę materialną, a Kluki były wsią, w której pozostało najwięcej pamiątek tej kultury, najwięcej przykładów budownictwa słowińskiego, najdłużej zachowały się tradycje słowińskie. Muzeum Wsi Słowińskiej jest czynne przez cały rok.

Dolina Charlotty

Dolina Charlotty to kompleks hotelowo-rekreacyjny, położony nad jeziorem i w otoczeniu lasu. Jest to miejsce idealne na odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi. Do miejscowych atrakcji należą m.in. ZOO, fokarium, stajnia „Pod Żelazną Podkową” oraz amfiteatr, w którym cyklicznie odbywa się Festiwal Legend Rocka, organizowana jest także Noc Kabaretowa oraz koncerty muzyki operowej i operetkowej.

Słupsk

Słupsk to miasto powiatowe i dawna siedziba książąt pomorskich, jest oddalony od Rowów o około 30 km. Słupsk jest ponadregionalnym ośrodkiem kultury, w którym odbywają się znane w kraju festiwale (m.in. Festiwal Pianistyki Polskiej, Komeda Jazz Festival, Konfrontacje Sztuki Kobiecej, Festiwal Kultury Wschodu „Mundus Orientalis”, Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop”. W mieście działa Polska Filharmonia Sinfonia Baltica oraz cztery teatry: Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Państwowy Teatr Lalki „Tęcza”, awangardowy Teatr „Rondo”, Teatr Władca Lalek. Miasto to stanowi jedno z piękniejszych miejsc na Pomorzu Środkowym, dlatego uważane jest za perełkę turystyczną. Odwiedzający znajdą tu ciekawą przyrodę, sporą liczbę zabytków i miejsc historycznych, a także rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Ustka

Ustka jest miastem portowym oddalonym od Rowów o około 20 km, położonym na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Niegdyś nieduża wieś rybacka, a dziś znane i cenione uzdrowisko z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi. W Ustce znajduje się promenada, port, latarnia morska, wiele atrakcji sezonowych oraz zabytków i miejsc pamięci narodowej.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Scroll to Top